Ram EVM 8GB DDR4 3200MHZ Desktop EVMT8G3200U88P | Unleash Your System's Full Potential, Perfect for Gamers, Office Work
EVM 8GB DDR4 Desktop RAM 3200MHz | Long-DIMM – 1.2V Low Voltage |288-PIN Pin, Intel & AMD Compatible | High-Speed PC Memory Upgrade | 10 Year Warranty (EVMT8G3200U88P)
  • Brand :EVM
  • Product SKU :EVMT8G3200U88P
  • Category :RAM (Random Access Memory)
  • Availability : 25 In Stock
Base Price β‚Ή4,576.27 + β‚Ή823.73 GST (18%) β‚Ή5,400.00 β‚Ή11,999.00 (incl. GST)
  • Specification
  • Description
  • Model NameRam EVM 8GB DDR4 3200MHZ Desktop EVMT8G3200U88P | Unleash Your System's Full Potential, Perfect for Gamers, Office Work
  • BrandEVM
  • AvailabilityIn Stock
(1) Capacity 8GB
(2) DRAM Type DDR4
(3) Form Factory DDR4 Long Dimm
(4) Part Number EVMT8G3200U88P
(5) Chip Density 256Mx8 8Chips/256Mx8 16Chips/
256Mx16 4Chips/256Mx16 8Chips/
512Mx8 8Chips/512Mx8 16 Chips
(6) Frequency (speed) 3200MHz
(7) Bandwidth Pc3 10600
(8) CAS Latency 11.0/9.0/7.0
(9) Operating Temperature 0*C to 85*C
(10) Storage Temperature -55*C to + 100*C
(11)Voltage 1.5 Voltage
(12) Pins 288-PIN
(13) Warranty 10 Years Warranty
You may also like these
Fast & Reliable Delivery
100% Customer Satisfaction