Ram EVM 8GB DDR4 2400MHZ Desktop EVMT8G2400U88P | Long-DIMM-Updates Your Desktop's Performance
EVM 8GB DDR4 Desktop RAM 2400MHz | Long-DIMM – 1.2V Low Voltage | 288-PIN Pin, Intel & AMD Compatible | High-Speed PC Memory Upgrade | 10 Year Warranty (EVMT8G2400U88P)
  • Brand :EVM
  • Product SKU :EVMT8G2400U88P
  • Category :RAM (Random Access Memory)
  • Availability : 11 In Stock
Base Price β‚Ή4,237.29 + β‚Ή762.71 GST (18%) β‚Ή5,000.00 β‚Ή9,999.00 (incl. GST)
  • Specification
  • Description
  • Model NameRam EVM 8GB DDR4 2400MHZ Desktop EVMT8G2400U88P | Long-DIMM-Updates Your Desktop's Performance
  • BrandEVM
  • AvailabilityIn Stock
(1) Capacity 8GB
(2) DRAM Type DDR4
(3) Form Factory DDR4 Long Dimm
(4) Part Number EVMT8G2400U88P
(5) Chip Density 256Mx8 8Chips/256Mx8 16Chips/
256Mx16 4Chips/256Mx16 8Chips/
512Mx8 8Chips/512Mx8 16 Chips
(6) Frequency (speed) 2400MHz
(7) Bandwidth Pc3 10600
(8) CAS Latency 11.0/9.0/7.0
(9) Operating Temperature 0*C to 85*C
(10) Storage Temperature -55*C to + 100*C
(11) Voltage 1.5 Voltage
(12) Pins 240-PIN
(13) Warranty 10 Years Warranty
You may also like these
Fast & Reliable Delivery
100% Customer Satisfaction